گرافیک

 • پنج اشتباهی که در طراحی تجربه کاربری یک وب سایت ممکن است رخ دهد

  تجربه کاربری وب سایت در طول سال ها و گذراندن فراز و نشیب هایی بهبود پیدا کرده است، اما هنوز وب سایت هایی وجود دارند که با دیدن آنها از خودمان می پرسیم "طراح آن با خودش چه فکری میکرده؟!"

 • رابط کاربری گرافیکی چیست؟

  رابط کاربری گرافیکی، واسط کاربری گرافیکی، Graphical User Interface یا همان GUI نوعی رابط کاربری است که شامل المان های گرافیکی نظیر آیکن ها، دکمه ها، منو های کرکره ای و... می باشد تا کاربر بتواند به کمک آنها با دستگاه های الکترونیکی تعامل برقرار کند. برای روشن تر شدن این تعریف میتوان به نسخه های مختلف ویندوز اشاره کرد. تمامی نسخه های ویندوز GUI محصوب میشوند. اولین رابط کاربری گرافیکی در سال 1981 توسط آلان کی و داگلاس انجلبارت و با همراهی گروهی از محققان در Xerox PARC توسعه پیدا کرد. پس از آن شرکت اپل با معرفی کامپیوتر لیزا در 19 ژوئن 1983 که اولین کامپیوتر تجاری جهان محسوب میشود از GUI استفاده کرد. تصویر زیر ویندوز 7 دسکتاپ را نشان میدهد.

 • رابط کاربری یا UI چیست

  رابط کاربری (UI) شامل تمام چیزهایی که در وب سایت، اپلیکیشن، سیستم عامل، و... طراحی شده می باشد، مانند تصاویر، کیبورد، موس، ظاهر دسکتاپ و یا حتی شیوه ای که کاربر با اپلیکیشن و یا وب سایت تعامل برقرار میکند. به عبارت دیگر رابط کاربری شامل هر آن چیزی است که کاربر در وب سایت، اپلیکیشن، سیستم عامل و... ممکن است با آن تعامل برقرار کند. رشد روز افزون اپلیکیشن های تحت وب و اپلیکیشن های موبایلی باعث شده تا شرکت ها برای بهبود حداکثر تجربه کاربری اولویت خود را بر روی طراحی رابط کاربری قرار دهند.

 • معنای رنگ ها – هر رنگ نماد چیست

  رنگ نقش بسیار مهمی درزندگی انسان دارد. رنگ میتواند بر روی احساسات و حالات ما تاثیر بگذارد. مثلا اتاق زرد رنگ چه حسی به شما میدهد؟ آیا رنگ آبی شما را آرام میکند؟ طراحان از خیلی وقت پیش تاثیر رنگ بر روی احساسات و حالات ما را درک کرده اند. رنگ ابزار مهمی برای ارتباط است و میتواند بر روی حالات ما تاثیر بگذارد و باعث واکنش در ذهن افراد میشود. بعضی رنگ ها واقعا میتواند فشار خون و متابولیسم انسان را افزایش بدهند.

 • مفهوم CTA در طراحی سایت یعنی چه؟

  cta معمولا تصویر و یا متنی است که بازدیدکنندگان و مشتریان سایت شما را تشویق به انجام کاری میکند. برای همین به اصطلاح به آن فراخوانی برای یک کار یا call to action میگویند.

 • طراحی سایت چیست؟

  طراحی پروسه جمع‌آوری اطلاعات، و مرتب کردن هنرمندانه آن اطلاعات و اجرای آنها با کمک اصول برای دست یابی به هدفی معین تعریف شده است. پروسه طراحی سایت نیز به همین منوال است که در آن هدف نمایش محتوا بر روی صفحات وب است، که مخاطب یا همان کاربر از طریق اینترنت و با کمک مرورگرها به آن دسترسی پیدا میکند.

 • راز طراحی رابط کاربری موفق (UI)

  ارزیابی رابطه کاربری یا همان طراحی UI تبدیل به یک مهارت مهم شده است. ممکن است در طول کار خود درگیر طرح های تکنولوژی اطلاعات شوید و در طول پروژه، رابطه کاربری را نقد کنید.

 • 10 قانون اصلی در طراحی وب سایت موفق

  با دنبال کردن قوانین زیر میتوانید یک وب سایت فوق العاده خلق کنید.

 • طراحی متریال گوگل برای بوت استرپ

  تم بوت استرپ معرفی شده در این مقاله بر اساس بوت استرپ 3 میباشد و با کمک این تم می توان طراحی متریال معرفی شده توسط گوگل را به راحتی پیاده سازی کرد. کاری که لازم است انجام دهید این است که CSS تم را پس از CSS بوت استرپ و جاوااسکریپت را در انتهای سند خود و قبل از تگ body اضافه کنید تا همه چیز تبدیل به طراحی متریال شود.

 • خداحافظ bevel: سال 2013 سال طراحی فلت بود

  تصور کنید یک روز از خواب بیدار شوید و ببینید تمامی میک آپ ها، جواهرات و لباس های شیک شما رفته باشد. تصور کنید شما را با لباس های زیر بیرون رها کرده باشند. امسال برای ما طراحان وب سایت همچین سالی بود.

 • طراحی فلت و گرایش رنگ

  طراحی فلت

  طراحی فلت تکنیکی است برای ایجاد طرحی که اتریبیوتهای سه بعدی ندارد و از افکتهای ساده – یا از آن تکنیکها بسیار کم - استفاده میکند. افکتهایی مانند سایه، سطوح اریب، جلوه یا گرادیانت در طرح فلت استفاده نمیشود.

 • اصول طراحی فلت

  طراحی فلت چیزی است که جامعه طراحی نمیتواند آنرا نادیده بگیرند. بیشتر طراحان یا عاشق طراحی فلت هستند و یا کاملا از آن متنفرند.

  من بین این دو گرایش قرار دارم. طراحی خوب چیزی را خلق میکند که کار کند. اگر پاسخ طراحی فلت باشد، پس فلت طراحی میکنم. اما این سبک شاید پاسخگوی همه پروژه ها نباشد، پس نباید حتما طرح ما فلت باشد.

 • ده گرایش برتر طراحی وب در سال 2014

  بعنوان یک طراح وب، یا حتی یک پیاده ساز، شما احتمالا هر ماه هزاران وب سایت میبینید. این وب سایت ها چه اثری بر روی ملاک ارزیابی شما از یک طراح خوب دارند؟

 • طراحی متریال چیست؟

  معرفی طراحی متریال

  طراحی متریال درواقع یک زبانی بصری است که طراحی کلاسیک را همراه با ابداعات و امکانات تکنولوژیکی وعلمی ترکیب کرده است. نام این ترکیب طراحی ماتریال است. در این مقاله اصول طراحی متریال را توضیح میدهیم. توجه داشته باشید که این مقاله باز دوباره آپدیت خواهد شد..

 • اجتناب از ناکامی در طراحی: طراحی اسکیومورفیسم و طراحی فلت

  اگر شما طراح وب هستید پس احتمالا بحث هایی پیرامون طراحی اسکیومورفیسم و طراحی فلت شنیده اید. بدون هیچ گرایش در طراحی، هر دو پیاده سازی خوبی ها و بدی های خود را دارند. مهمترین نکته ای را که باید در ذهن داشته باشید این است که شیوه خوب یا بد در طراحی وجود ندارد. تنوع در طراحی باعث میشود تا اینکار قدری سخت باشد. این مقاله دیدگاه من نسبت به این موضوع را نشان میدهد و به این موضوع خواهم پرداخت که شما درحالی که یکی از این شیوه ها را برگذیده اید چگونه شکست نخورید.

 • محور z: طراحی سایت برای آینده (طراحی سایت سه بعدی)

  برای سالیان متمادی ما فکر میکردیم که وب سایت فضایی دو بعدی است که صفحات آن بصورت مسطح و کاملا ساده کنار هم قرار میگیرند. اما دستگاه هایی که ما برای آنها طراحی میکنیم شکل و سایزهای مختلفی دارند و ما باید بدنبال شیوه هایی نوین برای طراحی باشیم. با استفاده از لایه ها میتوانیم الگویی تازه برای طراحی ایجاد کنیم و گامی به سوی فردا برداریم.