مقالات طراحی سایت

آموزش موارد مربوط به طراحی و ساخت وب سایت

معرفی طراحی متریال

طراحی متریال درواقع یک زبانی بصری است که طراحی کلاسیک را همراه با ابداعات و امکانات تکنولوژیکی وعلمی ترکیب کرده است. نام این ترکیب طراحی ماتریال است. در این مقاله اصول طراحی متریال را توضیح میدهیم. توجه داشته باشید که این مقاله باز دوباره آپدیت خواهد شد..

اهداف

ایجاد یک زبان بصری که اصول کلاسیک طراحی را با ابداعات و امکانات تکنولوژیکی و علمی ترکیب میکند. در واقع در طراحی متریال سعی شده تا یک سیستم واحدی توسعه پیدا کند تا کاربران در تمامی پلت فرم ها و اندازه دستگاه ها تجربه ای واحد داشته باشند.

اصول

ماتریال استعاره است

استعاره ماتریال تئوری متحدالشکلی از فضای عقلانی و سیستم حرکت است. ماتریال واقعیت لمسی جا دارد، و از مطالعه کاغذ و جوهر الهام گرفته است، اما با تکنولوژی جلو آمده و از تخیل و جادو نیز تاثیر میپذیرد.

سطوح و لبه های ماتریال نشانه های بصری ایجاد میکند که در واقعیت جای دارد. استفاده از اتریبیوتهای لمسی آشنا کمک میکند تا کاربران خیلی سریع کارایی آنها را بفهمند. اما انعطاف پذیری ماتریال کارایی های تازه ای ایجاد میکند که جایگزین کارایی های قبلی میشوند، بدون اینکه قوانین فیزیکی را بشکانند.

اصول نور، سطح، و حرکت کلید اصلی برای انتقال مفاهیم هستند که چگونه اوبژه ها در ارتباط با یکدیگر در فضا حرکت میکنند، تقابل دارند، و وجود دارند. نورهای واقع گرایانه درزها را نشان میدهند، فضا را تقسیم میکند، و بخش های در حال حرکت را نمایان میکنند.

بولد، گرافیک، عمدی

المان های اصلی طراحی بر پایه پرینت – تیپوگرافی، گریدها، فضاها، مقیاس، رنگ، و استفاده از تخیل – رفتار بصری را رهنمود میکند. این المان ها کارهایی بیش از زیبایی بصری دارند؛ وراثت، معنی، و توجه را بوجود می آورند. انتخاب عمدی رنگ، ایماژ های لبه به لبه، تیپوگرافی در مقیاس بزرگ، و فضاهای سفید عمدی اینترفیس گرافیکی و بلدی را ایجاد میکند که کاربر را در تجربه کردن سایت غوطه ور میکند.

تاکید بر روی حرکات کاربر عملکرد اصلی است و برای کاربر مسیر ایجاد میکند.

حرکت معنی ایجاد میکند

حرکت کاربر را بعنوان حرکت دهنده اصلی تقویت میکند. کاربر اولیه نقطه عطف هایی هستند که حرکت را آغاز میکنند، کل طرح را تغییر میدهند.

همه حرکات در یک محیط واحد انجام میشود. اوبژه ها بدون قطع کردن تجربه حتی در حین تغییر شکل و بازسازی مجدد به کاربر ارایه میشود.

حرکت دارای معنا هستند و به شکل مناسب ارایه میشوند، برای این استفاده میشوند تا توجه کاربر را جلب کنند و استمرار در تجربه کردن را نگه دارند. بازخورد آن کم اما واضح است. حرکت مناسب استفاده میشود اما این حرکت منسجم است.

به نقل از: Material Design

دیدگاه‌ها  

0 #4 بنیامین 1399-09-07 14:50
سلام ممنونم اما اموزش متریال سازی برای اموزش کسی می دونه کجا برم من با انریل انجین کار می کنم سپاس
نقل قول کردن
+1 #3 حسین 1395-11-05 20:06
ممنون
نقل قول کردن
+2 #2 صالح 1395-01-20 09:56
به نقل از محسن:
لطفا دید گاه های کاربردی رو توضیح بدید
ممنون میشم

همونطور که میدونید طراحی متریال توسط گوگل معرفی شده و قطعا بهترین سورس برای مطالعه خود وب سایت گوگل هست
https://www.google.com/design/spec/material-design/introduction.html.
نقل قول کردن
+3 #1 محسن 1395-01-13 09:49
لطفا دید گاه های کاربردی رو توضیح بدید
ممنون میشم
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه