مرورگرها

 • محتوای قابل مرور یا browsing context

  محتوای قابل مرور یا browsing context محیطی است که در آن مرورگر یک سند را نمایش میدهد.

 • منشاء محتوای وب

  منشاء محتوای وب با کمک اسکیم (پروتکل)، هاست (دامنه)، و پورت URL که برای دسترسی به آن استفاده شده است تعریف میشود. دو آبجکت زمانی منشاء یکسانی دارند که اسکیم، هاست، و پورت با هم مطابقت داشته باشد.

 • Gecko چیست؟

  Gecko نام موتور لی اوتی است که توسط پروژه Mozila توسعه یافته است. نام اصلی آن NGLayout میباشد. کار Gecko این است که محتوای وب مثل HTML، CSS، XUL، JavaScript را بخواند و آنرا به صفحه نمایش کاربر ارسال کند و یا پرینت بگیرد. در اپلیکیشن هایی که بر اساس XUL میباشند Gecko برای رندر کردن اینترفیس یوزر نیز به کار میرود.

 • جنگ مرورگرها

  در اواسط 1995، مردم بیشتر به وب توجه پیدا کرند، و نویگتور نت اسکیپ فی الواقع استاندارد وب در آن زمان بود. تیم بارنرز – لی از مارک اندریسن خواست تا کمپانی نت اسکیپ را تاسیس کند که بر پایه مرورگر موزایک بود تا اولین مرورگر در حجم انبوه را با نام نویگیتور نت اسکیپ ایجاد کند.

 • یوزر ایجنت چیست؟

  واژه "یوزر ایجنت" در اوایل عمر اینترنت ابداع شد، زمانی که کاربران به ابزاری برای حرکت در اینترنت نیاز داشتند. تا آن زمان، اینترنت کاملا بر اساس متن بود (البته همچنان اینطور است)، و برای حرکت در میان متن، دستورات متنی باید در صفحه کلید تایپ شود. خیلی زود ابزارهایی بوجود آمدند تا "مامور" (ایجنت) کاربر شوند و برای کمک به کاربر بوجود آمده است، بنابراین کاربر نیاز ندارد تا برای رسیدن به اطلاعات مورد نیازش دستورات سری را بیاموزد. امروزه، تقریبا همه از مرورگرهای وب بعنوان یوزر ایجنت خود استفاده میکنند.