مقالات طراحی سایت

آموزش موارد مربوط به طراحی و ساخت وب سایت

طراحی فلت

طراحی فلت تکنیکی است برای ایجاد طرحی که اتریبیوتهای سه بعدی ندارد و از افکتهای ساده – یا از آن تکنیکها بسیار کم - استفاده میکند. افکتهایی مانند سایه، سطوح اریب، جلوه یا گرادیانت در طرح فلت استفاده نمیشود.

طراحی فلت

شاید بنظر طرح فلت ساده بنظر بیاید اما بسیار پیچیده است. ظاهر آن بسیار ساده است، مستقیم و دلخواه کاربر، و بخاطر همین تبدیل به گزینه ای برای اینترفیس کاربری موبایل و همچنین طراحی سایت شده است.

تعریف پالت رنگ

طراحی فلت با رنگهای متنوعی سروکار دارد اما بیشتر طراحان رنگهای بلد و براق استفاده میکنند.

چیز دیگری که طراحی فلت را در رنگ متفاوت میکند چیست؟ طراحان پالت رنگ خود را به دو، سه، چهار و بیشتر از آن افزایش داده اند. بیشتر این رنگها براق هستند.

زمانی که به مبحث رنگ و طراحی فلت میپردازیم، خیلی از قوانین سنتی درباره همخوانی رنگها با یکدیگر رعایت نمیشود و رنگین کمانی از رنگهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

چیزی که بیشتر از همه در طراحی فلت و رنگ دیده میشود هماهنگی تون و ساتوریشن است. درحالی که طراحان شیدهای کمی استفاده میکنند، اما اغلب یکدیگر را در عمق رنگ منعکس میکنند، خواه ترکیب رنگ اولیه و ثانویه باشد یا رنگ بخش دیگر باشد و یا رنگ ها میکسی از رنگ سیاه بیشتر یا سفید بیشتر باشند.

در مورد رنگ، اسکیم طراحی فلت بیشتر به سوپر ساتوریت و براق، رتو یا مونو تون تمایل دارد. اینطور تلقی نشود که اینها تنها انتخاب هستند، اما با تکامل این نگرش اینها بیشتر عمومیت پیدا کرده است.

رنگهای براق

رنگهای طراحی فلت

رنگهای براق یکی از ویژگیهای طراحی فلت شناخته شده است زیرا یک حس کاملا متفاوتی را منتقل میکند. رنگهای براق در برابر تصویر پس زمینه روشن و تیره بخوبی نمایان هستند و باعث ایجاد تضاد و درگیر شدن کاربر میشود. این رنگها محبوب ترین رنگها در طراحی فلت هستند.

از کجا باید شروع کنید؟

FlatUIColors.com بهترین لیست از هیو های محبوب در طراحی فلت را معرفی میکند. از آبی و سبز روشن تا زرد و نارنجی، این رنگها نگرش ما را نسبت به رنگ و این گرایش بهینه میکند. این سایت نقطه شروع خوبی است زیرا میتوانید رنگ را انتخاب کنید و مقدار رنگ را بدون هیچ هزینه ای دریافت کنید.

Designmodo یک گام از این فراتر رفته است و اخیرا کیت Flat UI Free را ارائه کرده است و رنگهای براق را در کیت اینترفیسی که کار با آن بسیار راحت است در اختیار قرار داده است. طراحی فلت، آیکن های به روز و نمونه رنگ ها در این کیت وجود دارد.

چیزی که اغلب با پالت رنگ طراحی فلت براق نمیبینید استفاده از رنگ اولیه است. رنگهای قرمز، آبی و زرد خالص بخاطر رنگهای میکس شده و قوی تر نادیده گرفته میشوند.

اگر میخواهید از رنگهای براق در طرح فلت استفاده کنید سادگی را انتخاب کنید. رنگهایی را انتخاب کنید که تون و ساتوریشن رنگی یکسانی دارند. بعلاوه ما چند نمونه رنگ با مقادیر آنها را داده ایم که بتوانید شروع کنید.

طراحی فلت

نمونه های براق: برای ایجاد پالت رنگی فلت از ترکیب این رنگها یا میکس آنها در یک گروه استفاده کنید. هریک از این رنگها در مقابل پس زمینه سیاه یا سفید با حداکثر تاثیر گذاری میتواند قرار گیرد.

رنگهای محبوب: آبی، سبز و بنفش

رنگ های رترو

رنگ های رترو

رنگ های رترو

اسکیم رنگ رترو هنگام کار بر روی پروژه فلت گزینه خوبی است.

اینها کمتر ساتوریت هستند، اما هیو آنها بر اساس رنگهای براق است اما کمی سفید به آنها اضافه شده است تا بیشتر خاموش باشند. متمایز با رنگهای قدیمی است. اسکیم رنگ رترو اغلب نارنجی و زرد است و بعضی وقتها قرمز یا آبی.

زمانی که بر روی طرح قلت کار میکنید در اسکیم رنگ رترو رنگ اولیه و ثانویه بیشتر دیده میشود زیرا تون رنگ کمتر است.

رنگ های رترو

نمونه رترو: رنگ رترو زمانی که بعنوان المان رنگی برتر قرار دارد بهتر کار میکند. آنها را با تصویر یا رنگ های خاموش بیاورید که بیشترین تاثیر را بگذارند.

رنگهای محبوب: تونهای نارنجی، هلویی یا گوجه ای و آبی تیره.

رنگهای مونو تون

رنگهای مونو تون

اسکیم رنگی مونو تون همراه با تکنیکهای طراحی فلت به سرعت محبوبیت پیدا میکند. این پالت رنگی بر روی یک تک رنگ همراه با رنگ های سیاه و سفید برای ایجاد پالت براق ولی متمایز استوار است.

اکثر اسکیم رنگهای مونو تون بر اساس رنگ بیس و دو یا سه ته رنگ برای افکت استفاده میکنند. محبوبترین رنگ آبی است، اما خیلی از طراحان اسکیم رنگی مونو تون را بر اساس رنگ سیاه (طوسی) با رنگ متمایزی مثل قرمز برای دکمه ها یا اکشن ها استفاده میکنند.

گزینه دیگر ایجاد افکت مونو تون با استفاده از واریانس کم در رنگ است. اگر برای مثال از آبی استفاده میکنید از رنگ سبز برای ایجاد اسکیم آبی-سبز استفاده کنید.

تکنیکهای مونو تون برای اپلیکیشن های موبایلی بیشترین کاربرد را دارد.

رنگهای مونو تون

نمونه مونو تون: همانند دیگر پلاتهای رنگی، اسکیم مونو تون هم نیاز به کانتراست دارد. به هریک از "رنگهای" مختلف ته رنگ اضافه کنید تا از رنگ پرنت متمایز شود. با رنگ کامل (100 درصد) شروع کنید و با ته رنگ 50 درصد، 20 درصد، و 8 درصد ادامه دهید.

رنگهای محبوب: آبی، طوسی و سبز

نتیجه گیری

چیزی که باعث شده است تا گرایش طراحی فلت کار کند این است که جدید و شاد است. پروژه شما هم باید این موضوع را منعکس کند.

پالت رنگی که با تون پروژه شما هماهنگ باشد ایجاد کنید، به کاربران خود آموزش دهید چگونه از سایت شما استفاده کند و بلحاظ بصری جالب و شاد باشد. به رنگهایی فراتر از رنگهای سنتی فکر کنید و خارج از حاشیه امنیت حرکت کنید تا یک اسکیم فلت طراحی کنید.

به نقل از: designmodo

دیدگاه‌ها  

+1 #1 bahram mobini 1399-07-16 11:14
سلام.ممنون
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه