مقالات طراحی سایت

آموزش موارد مربوط به طراحی و ساخت وب سایت

برای داشتن استراتژی بهینه سازی موتورهای جستجو، توجه داشته باشید که موتورهای جستجو به محتوا و ساختار HTML توجه دارند. تاکید موتورهای جستجو بر روی محتوای مهم، عنوان صفحه، متن با غلظت بالای کلمات کلیدی، meta description، و مهندسی اطلاعات است. وب سایتی که کیفیت محتوا و کدهایش غالب شود رتبه بالایی در موتورهای جستجوی اصلی بدست می آورد. تاکتیک های زیادی برای بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو وجود دارد، اما تاکتیکی را انتخاب کنید که با وب سایت شما هم خوانی دارد. توجه داشته باشید که هیچ وقت قابلیت و عملکرد وب سایت خود را فدای سئو نکنید. در اینجا به برخی از اطلاعات پایه مربوط به بهبود کد از منظر سئو اشاره میکنم.

از صفحات خطای 404 کلاسیک اجتناب کنید

خطای 404 –صفحه مورد نظر یافت نشد- توسط سرور به کاربر نشان داده میشود. صفحه 404 یک صفحه خطا است. کاربر این پیغام را مستقیما از سرور وب سایتی که میخواهد ببیند دریافت میکند. این صفحه ارور تنها زمانی که سرور نمیتواند محل مورد درخواست را پیدا کند و از حالت آن نامطمئن است ظاهر میشود. در اکثر موارد، پیغام خطای 404 برای صفحاتی که منتقل و یا پاک شده اند و یا حتی لی اوت سایت یا اطلاعات صفحه وب تغییر کرده است ظاهر میشوند. خیلی از شرکتهای هاستینگ صفحه وب ری دایرکت را پیشنهاد میکنند. یعنی زمانی که کاربر URL صفحه ای را وارد کند که آن صفحه وب دیگر وجود ندارد و یا پیدا نشود، میتوانید کاربر را بصورت اتومات به صفحه ای خاص منتقل کنید –معمولا صفحه اصلی و یا نقشه سایت. هنگام پاک کردن صفحات خود دقت کنید. توجه کنید که با کد پاسخ 301 کاربران را به صفحه اصلی سایت خود منتقل کنید. همچنین میتوانید با ایجاد صفحه 404 ویژه، رابطه کاربری سایت خود را بهبود دهید.

  • بخاطر دردسری که کاربران متحمل شده اند پیام عذرخواهی قرار دهید.
  • مسیر کاربر را برای بازگشت به وب سایتتان آسان کنید. پیام خطا را معرفی کنید و لینکی را برای بازگشت به صفحه اصلی، نقشه سایت، و صفحه تماس قرار دهید.
  • راه های کمکی به وی معرفی کنید و وی را تشویق کنید تا اطلاعات مورد نیازش در سایت شما جستجو کند. حتی میتوانید باکس جستجو را در صفحه خطایی که طراحی کرده اید قرار دهید.
  • این صفحه طراحی یکسانی با کل وب سایت داشته باشد.

به یاد داشته باشید که بهترین استراتژی برای صفحه ارور 404 این است که مانع دیده شدن این صفحه وب شوید. زیرا ممکن است کاربر فکر کند کل سایت از دسترس خارج شده است.

از داشتن صفحات یتیم اجتناب کنید

صفحه یتیم صفحه ای است که به صفحه های دیگر وب سایت متصل نیست و بنابراین توسط اسپایدرها قابل شناسایی نیست. برای اجتناب از داشتن صفحات یتیم در وب سایت، بطور متناوب لینک بودن صفحات سایت به همدیگر را چک کنید. موتورهای جستجو سایتهایی که صفحات یتیم دارند را غیر حرفه ای و فاقد ارزش داشتن رتبه بالا درنظر میگیرند. این نوع وب سایت ها یا در حال ساخت میباشند و یا پروسه طراحی ناکارامدی دارند. اگر صفحات وب شما به درستی لینک نیستند موتورهای جستجو آنها را ایندکس نمیکند و آنها را برای جستجو نامربوط درنظر میگیرد. توجه داشته باشید که برخی از موتورهای جستجو وب سایتهایی را که از فریم های HTML استفاده میکنند به خوبی ایندکس نمیکنند. زمانی که اسپایدرها صفحات داخلی سایت شما را کرول کردند، تک تک صفحات تنها را ایندکس کرده و در نتایج جستجوی خود آن صفحات وب را به صورت صفحات یتیم می آورد. اکثر طراحی های فریم، یک فریم محتوا و فریم نویگیشن دارند. بازدیدکننده ها به هر دو فریم برای بازدید از سایت نیاز دارند. برای اطمینان از لود شدن درست جاوااسکریپت بنویسید و frameset را لود کنید. با اینکار کاربران نمیتوانند صفحاتی خارج از فریم باز کنند. این کار بسیار ساده برای جلوگیری از ازدست دادن بازدیدکنندگان سایت خود است.

از صفحات ری دایرکت 301 استفاده کنید.

برای اجتناب از نمایش صفحه ارور 404 صفحه ری دایرکت 301 را ایجاد نمایید. کد 301 به معنای "حرکت دائمی" است و راحت ترین شیوه برای حفظ رتبه سایت شما در موتورهای جستجو است. دو راه برای ایجاد صفحه ری دایرکت 301 وجود دارد. اگر سایت شما بر روی سرور لینوکس یا یونیکس قرار دارد، یک فایل .htaccess که شامل دستورالعمل خاص برای درخواستی معین است ایجاد کنید که شامل موضوعات امنیتی، ری دایرکت و هندل کردن خطا های خاص است میاشد. اگر بر روی سرور ویندوز یا IIS قرار دارد ری دایرکت 301 میتواند در بخش مدیریت نرم افزاری سرو یا از طریق بخش DNS تنظیم شود. عادت کنید تا فایل های لاگ را بازبینی کنید زیرا شامل داده های ارسال شده توسط سرور است. اسپایدر های موتورهای جستجو تصمیمات مهم خود را بر اساس آن چیزهایی که سرور از طریق هدر سرور میگویند اتخاذ میکنند. توجه کنید که ری دایرکت 301 اشتباه میتواند باعث مشکلی بزرگ برای شما شود، از آنجایی که این امکان وجود دارد که وب سایت شما از دسترس خارج شده و کاربران شما نتوانند وب سایت را ببینند. "ری دایرکت 301" صحیح این تضمین را به شما میدهد تا همواره در نتایج جستجو در رتبه ای بالا قرار گیرید.

ایجاد نقشه سایت

نقشه سایت صفحه وبی است که تمامی صفحات وب سایت شما را در بر دارد. نقشه سایت هم برای کاربران مفید است و هم موتورهای جستجو زیرا از این طریق کاربران به راحتی مطالب مورد نیاز خود را پیدا میکنند و موتورهای جستجو راحت تر صفحات شما را ایندکس میکنند. نقشه سایت شما باید در صفحه اصلی باشد. با این روش اسپایدرها مستقیما به جایی میروند که تمامی اطلاعات وجود دارد. نقشه سایت میتواند سئو را بهبود دهند، هرچند پیشنهاد میشود که شمار کمی از صفحات در آن آورده شود. برای اینکه مطمئن شوید اسپایدرها کل سایت را چک میکنند و شانس ایندکس شدن این صفحات وب بیشتر میشود از sitemap generator استفاده کنید. شما میتوانید از ROR sitemap استفاده کنید که در تمامی موتورهای جستجو قابل دیده شدن است. ROR یک ابزار برای نقشه سایت است که برای توصیف سایت شما از XML استفاده میکند. ROR sitemap به موتورهای جستجو این اجازه را میدهند تا متن سرچ شده را با اطلاعات مقایسه کنند و بنابراین شانس شما را در دیده شدن در نتایج جستجو بالا میبرد. این نوع نقشه سایت به موتورهای جستجو این کمک را میکنند تا محتوا سایت شما را –مانند محصولات، خدمات، تصاویر، مقالات و غیره- بهتر متوجه شوند. ایجاد یک فایل با نام محصولات، توضیحات، قیمت، تصویر، در دسترس بودن، برنامه های وابسته و یا هر اطلاعات دیگری که به مشتری مربوط میشود راحت تر پیدا میشود.

بیش از حد از صفحات داینامیک در وب سایت خود استفاده نکنید

صفحات وب داینامیک که شامل محتوای داینامیک مانند تصاویر، متن و غیره هستند صفحات وبی هستند که بدون نیاز به ریلود صفحه ظاهر میشوند. معمولا برای ایجاد این صفحات از زبان های سمت کاربری مانند جاوااسکریپت و ActiveX استفاده میکنند. موتورهای جستجو به صفحات داینامیک رتبه خوبی نمیدهند. اگر انتخاب کرده اید که URL های صفحات داینامیک را به صفحات استاتیک تبدیل نکنید، حداقل پارامترهای مهم را در URL خود قرار دهید و صفحات داینامیک را حدالمقدور به دو پارامتر محدود کنید. اسپایدرها نمیتوانند متنی را که تبدیل به گرافیک شده است بخوانند. هر متنی را که میخواهید اسپایدر آنها را بخواند و ایندکس کند باید بصورت متن بنویسید. در نهایت، هر متنی را که قرار است بصورت گرافیکی نمایش داده شود در اتریبیوت ALT تصویر قرار دهید. گزینه بهتر این است که متن خود را بصورت فلش بنویسید اما بخاطر داشته باشید که لینک "اتمام" را حتما قرار دهید تا بازدیدکنندگان (و اسپایدرها) را به متن اصلی هدایت کند. اگر میخواهید استراتژی موتورهای جستجو سایت خود را بهبود دهید این اطلاعات را فراموش نکنید.

CSSها و جاوااسکریپت های خود را در فایلهای خارج از صفحه وب ذخیره کنید

کدهای اشتباه باعث میشود تا تاثیر منفی بر روی رتبه سایت شما بگذارد. از آنجایی که موتورهای جستجو تنها بخش معینی از صفحه وب را میخوانند، محتوای متنی شما باید به نسبت HTML بیشتر باشد. اگر کدهای HTML زیاد داشته باشید، محتوای متنی اصلا به چشم نمی آید. برای کاهش کدهای HTML خود را با نگهداری CSS و جاوااسکریپت بهینه کنید.

مطمئن شوید که (X)HTML با فرمت صحیح نوشته شده است

سعی کنید تا آنجا که امکان دارد خطاهای HTML خود را برطرف کنید. هرچند موتورهای جستجو به سایتهایی که هیچ اشتباه کدی ندارند رتبه بالا نمیدهد اما آنها را راحت تر "میخوانند". از W3c HTML Validator برا اعتبارسنجی کدهای خود استفاده کنید.

برای داشتن استراتژی بهینه سازی موتورهای جستجو موفق تمام جنبه هایی که در بالا ذکر شد را لحاظ کنید. قرار گرفتن در رتبه بالا به زمان و تلاش صبر زیاد نیاز دارد. کار درست این است که استراتژی بلند مدت داشته باشیم تا در همه حال در رتبه بالا قرار گیرید. "حقه هایی" وجود دارد تا سایت شما را در رتبه بالا قرار دهد اما نمیتوانید همیشه در رتبه بالا قرار گیرید. به محض اینکه موتورهای جستجو متوجه شوند که شما قانون را رعایت نکرده اید، کار شما دوبرابر مشکل تر میشود تا رتبه خوبی بدست آورید. محتوای با معنی و کد خوب پاسخ شفاف برای قرار داشتن در رتبه بالا است.

به نقل از: avangate

دیدگاه‌ها  

0 #2 کوتاه سازی لینک 1397-01-18 20:42
سلام ممنونم عالی بود
نقل قول کردن
+1 #1 فراناز دات کام 1394-01-22 21:10
Www.faranaz.com
ممنون :D
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه