مقالات طراحی سایت

آموزش موارد مربوط به طراحی و ساخت وب سایت

طراحی پروسه جمع‌آوری اطلاعات، و مرتب کردن هنرمندانه آن اطلاعات و اجرای آنها با کمک اصول برای دست یابی به هدفی معین تعریف شده است. پروسه طراحی سایت نیز به همین منوال است که در آن هدف نمایش محتوا بر روی صفحات وب است، که مخاطب یا همان کاربر از طریق اینترنت و با کمک مرورگرها به آن دسترسی پیدا میکند.

المان های طراحی سایت

طراحی سایت از همان المان‌های بصری که در دیگر انواع طراحی استفاده می‌شوند بهره می‌برد، مانند:

لی‌اوت: این شیوه ای است که طراحی، تبلیغات، و متن مرتب می‌شوند. در دنیای وب، هدف اصلی کمک به یافتن اطلاعات با یک نگاه است. این شامل بالانس، ثبات، و یکپارچگی طراحی است.

رنگ: انتخاب رنگ بستگی به هدف و کاربران دارد؛ طرح می‌تواند سیاه و سفید یا رنگی باشد که شخصیت فرد و یا برند یک سازمان را معرفی کند.

گرافیک: گرافیک می‌تواند متشکل از لوگو، تصاویر، کلیپ‌آرت یا آیکون ها باشد که هر یک از آنها می‌تواند وب سایت شما را تقویت کند. برای خوشایند کاربران، این موارد باید در جای صحیح خود قرار بگیرند و با رنگ و محتوا سازگار باشند و کاری نکنند که سایت دیر لود شود.

فونت: استفاده از چندین فونت میتواند سایت شما را تقویت کند. اکثر مرورگرها تنها میتوانند چند نوع فونت را که به اصطلاح "فونت های مناسب برای وب" می‌گویند را بخوانند، بنابراین شما در طرح خود باید از این طیف فونت که کم هم نیستند استفاده کنید.

محتوا: محتوا و طرح می‌توانند با هم کار کنند تا پیام سایت را از طریق تصویر و متن به کاربر منتقل کنند. متن باید همواره مرتبط و مفید باشد، بنابراین کاربر را گیج نکنید و همان چیزی را که نیاز دارد به وی منتقل کنید، زیرا اینکار باعث می‌شود کاربر از سایت شما بازدید کند. محتوا باید برای متورهای جستجو بهینه شود و طول متن هم باید مناسب باشد، و کلمات کلیدی مربوط به متن را داشته باشد.

طراحی وب سایت باید مورد پسند کاربر باشد

بجز المان های اصلی در طراحی سایت که باعث می‌شود سایت زیبا بنظر برسد، یک وب سایت باید به کاربر خود نیز توجه داشته باشد. کاربر پسند بودن می‌تواند با درنظر گرفتن فاکتورهای زیر بدست آید.

نویگیشن: معماری سایت، منوها و دیگر ابزارهای نویگیشن در طراحی وب باید با این ملاحظه انجام گیرد که کاربر چگونه از سایت استفاده می‌کند. هدف این است که به کاربر کمک کنیم تا به راحتی از سایت استفاده کند و در کمترین زمان ممکن اطلاعاتی را که نیاز دارد بدست آورد.

مولتی مدیا: ویدئوهای مرتبط و فایل های صوتی در طراحی می‌تواند به کاربر کمک کند تا اطلاعات را در کمترین زمان ممکن درک کنند. اینکار می‌تواند کاربر را تشویق کند تا زمان بیشتری در سایت بماند.

سازگاری: سایت را طوری طراحی کنید تا در همه مرورگرها و سیستم عامل ها به درستی کار کند، اینکار باعث می‌شود بازدیدکنندگان سایت شما بیشتر شود.

تکنولوژی: پیشرفت در تکنولوژی این آزادی را به طراحان می‌دهد تا حرکت و خلاقیت را به وب سایت اضافه کنند و این امکان را به سایت شما می‌دهد تا همواره نو، پویا و حرفه ای باشید.

تعاملی بودن: مشارکت کاربران فعال خود را در طرح خود با استفاده از سیستم کامنت و نظر سنجی افزایش دهید. کاربران را با استفاده از ایمیل و خبرنامه از بازدیدکننده صرف به عضو سایت خود تبدیل کنید.

به نقل از: treefrog

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید